0 532 605 13 45

Top Panel
Perşembe, 21 Ekim 2021

Geçiş Kontrol Sistemleri

ACCESS Kontrol Sistemleri

Erişim Denetleme                                    Turnikeler

Yerleşim birimleri,binalar ,çalışma alanları ve tecrit edilmiş alanlara giriş-çıkışların kontrol edilmesi , yetkilendirilmesi, zaman dilimi bazında kayıtların tutulması, geçmişe dönük raporlar alınabilmesi binada bulunan kişilerin tespit edilmesi binada dolaşan kişilerin o andaki yerlerinin tespit edilmesi, ziyaretçi giriş çıkışlarının düzenlenmesi, raporlanması ziyaretçilerin  alanlar içinde dolaşımında güvenliğin sağlanabilmesi için kurulan sistemlerdir.

Tam boy ve yarım boy turnike modelleri mevcuttur. Dış alan veya bina girişinden itibaren giriş - çıkışın kontrolü Turnikelerle sağlanır. Hem ziyaretçilerin güvenli giriş-çıkışı hem de kurumun güvenliği sıkı bir güvenlik kontrol sistemine bağlı olmayı gerektirir. Giriş-çıkış kontrolünde her türlü gereksinimi sağlayan yazılım,kart okuyucular ya da biyometrik okuyucular ve diğer güvenlik sistemleriyle entegre olanağı sağlayarak tam kontrol sağlanabilir.

3 Kollu Turnike

Geçiş tetiklemesi ile direkt PC kontrolü kullanılabilir. Tek PC ile 256 adet turnike kontrol edilebilir. Her türlü access kontrol ünitesi ve diğer çevre birimlerine kolaylıkla bağlanabilir. Mikroprosesör kontrollü olarak tasarlanmıştır. İki yönlü çalışır.Sistem elektrik kesilmesi durumunda otomatik serbest geçiş moda döner. Tek yönlü geçişte ters yöne dönerek geçişe izin vermez.
Bina girişlerinde, ziyaretçi ve personel geçişlerini düzenli yapabilmek ve onlara sınırlama koyabilmek için kullanılan engelleyicilerdir. bunlardan bir kaç çeşitti  yan tarafta isimlendirilmiştir.
 VİP/ P  Turnike

Kelebek Turnike

Kolları düşen model

Tam Boy Turnike

.

Access Kontrol Sistemleri

Bina içi kapılarının kontrolü ve giriş çıkışların denetimi kapılar üzerindeki elektronik kilitler yardımıyla olmaktadır. Kapı girişlerindeki Elektronik kart okuyucular geçişe uygun olan Kartı kullanana onay verir ve geçiş gerçekleşir. Kartlar önceden hangi kapılarda , hangi saatlerde ve günlerde  kullanılabileceği konusunda yetkilendirilip,  tanımlanırlar. Kapı geçiş bilgileri bir Pc de özel yazılım programı yardımıyla toplanırlar. Programı kullanacak ve kart kullanıcılarının tüm bilgilerini raporlayacak kişiler de yine aynı programı kullanıcı şifreleriyle verilen izinle ancak müdahale edebilirler. Tüm bu veriler bir yerde toplanarak ,güvenlik denetimi dışında personel yönetimi, muhasebe, yıllık izinler ,işten çıkanların kayıtlarının silinmesi vs.gibi birçok konuda değerlendirilir.

Günümüzde birçok uygulama mevcuttur.

Şifreli keypadler

Kartlı giriş-çıkış

Barkodlu Kart/Okuyucu

Manyetik kart/okuyucu

Wiegend kart/okuyucu

Proximity kart/okuyucu

Biyometrik Okuyucular

El izi okuyucular

Parmak izi okuyucular

İris Okuyucular

Ses Tanımlayıcılar

Teknoloji, sağladığı yararların yanı sıra, özel hayatın gizliliğini tehdit edecek boyutta tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Önceleri işlerin yürütülmesinde nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi belgelerle kimlik onayının yapılması yeterli iken, günümüzde yeni kimlik tespit yöntemleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Kişilerin güvenliğini, bilgilerin korunmasını ve yetkili kişiler hariç bilgilere ulaşılmamasını sağlamak için günümüzde şifre, güvenlik kartları ya da pin/ şifre  kodları gibi araçlar kullanılmaktadır.

 

Ancak bu tür araç ve yöntemlerin kullanılması bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Şifrenin unutulması, kartın başka yerde bırakılmış olması ya da bu bilgilere başkasının ulaşıp güvenlik duvarının yıkılması gibi nedenlerden dolayı sistemlere girişlerin yapılamaması büyük sorunlar doğurmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve güvenliği en üst seviyede sağlamak için yeni teknolojik sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemler kişilerin fiziksel özelliklerini kullandığı için “biyometrik sistemler” adı verilmektedir.

Biyometrik Okuyucular

Biyometrik okuyucular,  Güvenlik sistemlerinde geçiş kontrol sisteminin  bir parçası olabilir veya personel devam kontrolü, hapishanelerde ziyaretçi-mahkum ayırma, otomatik vezne (ATM) makinelerinden kredi kartı ile para çekme, askeri liselerde yoklama, stratejik tesislerde giriş kontrolü, havaalanlarında pasaport ve kimlik kontrolü için özel bir çözüm olarak kullanılabilirler.
 Biyometrik Sistemler, insan vücudunun bir uzvunu, özel yapılmış bir okuyucu tarafından dijital dile çeviren ve daha sonra karşılaştırma yoluyla aynı uzvu tanıyabilen ya da reddeden sistemlerdir. Hiçbir insanın parmak izi birbirine benzemez

Ses Analizörü          İris Tanımlama        Yüz Tanımlama

Ses analizörü  son teknoloji bir üründür.

Titreşim analizi program arşiv kayıtlarına geçer.

Sesin de kişiye özel olduğu kanıtlanmıştır.

İris, göz baloncuğun dış tabakası, çok karmaşık bir yapıya sahiptir. İnsan iris yapısı altı aylık iken gelişmeye başlar ve 1 yaşından ölüme kadar değişmez. Hiçbir insanın iris yapısı birbirinin aynısı değildir. Hatta iki gözümüzün iris yapısı bile farklıdır.

Yüz Tanıma Sistemi bir kimsenin kimliğini belirlemek ya da karşılaştırmak için yüz bilgisini kullanır. Yüz tanıma son 20 yıl içresinde en önemli biyometrik teknoloji olmuştur. Bunun en büyük nedeni parmak izi ve iris tanıma gibi sistemlerden daha basit oluşudur. İnsanla işbirliğine gerek duyulmadan yüz tanıma işlemi yapılabilir.